Women’s Voices From Turkey: Redefining honor and demanding justice from the Turkish state

Turkey_Event_2.jpg

FOR IMMEDIATE RELEASE:

Women’s rights conference to foster dialogue in Istanbul

Women’s Voices From Turkey: Redefining honor and demanding justice from the Turkish state

Istanbul, Turkey, Sept. 16, 2013—Los Angeles-based nonprofit Women’s Voices Now (WVN) will hold a four-day Istanbul conference from Sept. 25-28 as part of its 2013 Global Tour to raise awareness on women’s issues in the Middle East. Two of the events, one on Sept. 25 and the other on Sept. 28, are free and open to the public. They will take place at Marmara University’s Göztepe campus and Sabancı University’s Minerva Palace in Karaköy, respectively, and will feature lectures by well known academics and activists on Turkish women’s issues, such as Dr. Zeynep Beşpınar and Professor Ayşe Durakbaşa, who will speak after the screening of two short films, “In the Morning” and “Saturday Mothers of Turkey.”

The Istanbul conference, Women’s Voices From Turkey, with cooperation from Marmara University, Sabancı University’s Gender Forum and the Saturday Mothers Foundation, will focus on the theme of “redefining honor and demanding justice from the Turkish state.” WVN will also be meeting with local NGOs and holding a cocktail reception between the two lecture events.

WVN kicked off its 2013 global tour in Jerusalem to network with women’s groups in the region and to cultivate local discussion on the films submitted to its first film festival in 2011, Women’s Voices from the Muslim World. The summer included subsequent events in Israel, the West Bank and Morocco. WVN’s conference in Istanbul will feature two short films from its 2011 festival, with the lecture and panel discussion series taking place on Sept. 25 and 28. “We will use the films to talk about important factors that affect women, such as the role of the citizen and the concept of honor—who defines it, how it affects male/female relationships and the development of society, etc.,” says WVN Executive Director Heidi Basch-Harod.
About Women’s Voices Now

Women’s Voices Now is a nonprofit organization seeking to empower women living in Muslim-majority societies by promoting free expression through film and discussion. “We want to provide a connection point between women who are working and making changes in the public sphere and women who could potentially become those women. We want women to meet and become role models who will influence and educate their daughters and sons to see women in positions of authority and change-making, ” says Basch-Harod. By organizing festivals showcasing short, independent films that depict women’s everyday lives and struggles, and by creating panel discussions focusing on the themes presented in these films, Women’s Voices Now provides a platform for connection and conversation for women to become their own advocates.

“In the Morning,” a film on honor killings in Turkey that will be screened during the Istanbul-leg of the Global Tour, has won nine film festival awards and received honorable mention at WVN’s 2011 festival. It was also screened before members of the US Congress and again before members of the United Nations Development Fund for Women (UNIFEM).

Contact

Şevin Sağniç, Global Tour Coordinator
Mobile: 0553.258.09.20
sevin@womensvoicesnow.org
http://www.womensvoicesnow.org
@WomensVoicesNow

###

Diyalog Geliştirmek İçin İstanbul’da Kadın Hakları Konferansı

İstanbul, Türkiye. Eylül. 16, 2013 —Los Angeles merkezli bir sivil toplum örgütü olan Women’s Voices Now (WVN), Orta Doğu’da kadın sorunları hakkında bilinç kazandırmak üzere başlatmış olduğu Küresel Tur’un bir parçası olarak, İstanbul’da 25 ve 28 Eylül tarihlerinde, sırasıyla Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü ve Sabancı Üniversitesi’nin Karaköy’deki Minerva Hanında iki günlük halka açık ve ücretsiz bir konferans dizisi düzenleyecektir. Konferanslar Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa, Yrd. Doç. Dr. Aylin Akpınar ve Dr. Zeynep Beşpınar gibi Türkiye’de Kadın Çalışmaları konusunda önde gelen akademisyen ve aktivistler tarafından verilecektir. Konuşmaların öncesinde ” Sabah” ve “Cumartesi Anneleri” adlı iki kısa film gösterimi yapılacaktır.

İstanbul’daki konferans, Türkiye Kadınlarının Sesleri, Marmara Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyetler ve Kadın Çalışmaları Forumu ve Cumartesi Anneleri ile işbirliği içinde, “namusu yeniden tanımlamak ve Türkiye Devleti’nden adalet talebinde bulunmak” temaları üzerine odaklanacaktır. WVN aynı zamanda yerel STK’lar ile buluşma organize edecek ve iki konferans günü arasında bir kokteyl resepsiyonu verecektir.

WVN, 2013 dünya turuna, 2011 senesinde düzenlediği ilk film festivali olan “Müslüman Dünyasından Kadınların Sesleri”ne gönderilen filmler üzerine Kudüs’te yerel tartışmalar geliştirerek başlamıştır. Bunu takiben İsrail, Batı Şeria ve Fas’ta organizasyonlar düzenlemiştir. WVN’nin İstanbul’daki konferansında 2011’de düzenlenen festivalden iki film sunulacaktır, üç konuşma verilecektir ve her iki gün de panel tartışması yer alacaktır. WVN Direktörü Heidi Basch-Harod şunları söylüyor: ‘‘Bu filmleri, kadınları etkileyen önemli faktörleri konuşmak için kullanacağız, mesela vatandaşın rolü ve namus konsepti—bunları kim tanımlıyor, bu nasıl kadın/erkek ilişkilerini ve toplumun gelişmesini etkiliyor, vb..”

Women’s Voices Now Hakkında

Women’s Voices Now kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çoğunluğu Müslüman olan toplumlarda, film ve tartışmalar aracılığıyla kadınları ifade özgürlüğüne teşvik ederek onları güçlendirmeyi hedefler. “Bizim istediğimiz kamusal alanda çalışan ve değişim yaratan kadınlar ve değişim yaratma potansiyeli taşıyan kadınlar arasında bir bağlantı noktası kurmak. Biz kadınların tanışmalarını ve birbirlerine iyi örnek olmalarını, kızlarını ve oğullarını iyi eğiterek kadınları karar verme ve karar alma pozisyonlarına layık görmelerini istiyoruz.” diyor Basch-Harod. WVN bağımsız kısa film festivalleri, kadınların gündelik hayat ve mücadelelerini resmederek ve filmlerde sunulan temalar üzerinde panel tartışmaları oluşturarak, kadınların kendilerinin savunucuları olmaları, bağlantı ve diyalog kurmaları için bir platform oluşturuyor. 

Küresel Tur’un İstanbul ayağında gösterilecek olan “Sabah” filmi Türkiye’de gerçekleşen namus cinayetlerini konu alır, dokuz film festivalinde ödül alan ve WVN’nin 2011 festivalinde şeref ödülüne layık görülen film hem ABD Kongre üyeleri ve daha sonra Birleşik Milletler Kadın Gelişimi Fonu (UNIFEM)  üyelerine izletilmiştir.

İletişim

Şevin Sağniç, Global Tur Koordinatörü
Cep: 0553.258.09.20
sevin@womensvoicesnow.org

WHEN
September 25, 2013 at 6pm - 9pm
WHERE
Marmara University, Göztepe Kampüsü Göztepe
İstanbul 34714
Turkey
Google map and directions